Groene energie 2026: complete gids om bewust te kiezen en over te stappen
Direct antwoord
Voor de meeste huiseigenaren is een 1-jarig vast contract bij een coöperatieve leverancier zoals Van Ons (ca. 0,23 euro/kWh, 0,95 euro/m3) in 2026 de scherpste keuze qua prijs én duurzaamheid. Wie service en app-ervaring prioriteert, kiest Coolblue Energie of Eneco (vanaf ca. 0,27 euro/kWh). Zonnepaneelbezitters met thuisbatterij of laadpaal verdienen bij dynamische contracten (Tibber, Frank Energie) gemiddeld 10-20% extra. Vergelijk altijd op all-in jaarprijs voor jouw verbruik via Pricewise of Overstappen.nl voordat je beslist. De afbouw van de salderingsregeling vanaf 2027 maakt teruglevertarief belangrijker dan ooit.
Groene energie is in 2026 geen nichekeuze meer, maar wel een keuze die meer afwegingen vraagt dan ooit. Tarieven schommelen, de salderingsregeling wordt afgebouwd, dynamische contracten worden mainstream en er zijn opeens vier soorten leveranciers: de grote vier (Eneco, Vattenfall, Essent, Coolblue Energie), coöperatieve aanbieders (Van Ons, OM Nieuwe Energie), dynamische specialisten (Tibber, Frank, ANWB) en de prijsvechters. Deze gids brengt structuur in die markt: wat is écht groen, welk contracttype past bij jouw situatie, hoe vergelijk je objectief en wanneer is overstappen het meest waard.
Onze beste keuze
Vergelijk groene energie via Pricewise
Pricewise
gratis vergelijker, gemiddelde besparing 200-600 euro/jaar
Bekijk aanbieding →Sterke punten
- Vergelijkt alle 30+ NL-leveranciers inclusief dynamische tarieven
- Filtert op groene stroom, terugleververgoeding, contractduur en prijs
- Overstap-proces volledig digitaal, ook opzegging huidige contract
Aandachtspunten
- Welkomstbonussen worden prominent getoond, sortering kan even verleidend zijn
- Niet alle direct-aanbieders (Coolblue Energie nieuw) staan altijd in resultaten
Vergelijking top kanshebbers
| Product | Merk | Prijs | Sterkste punt | |
|---|---|---|---|---|
| Pricewise, energievergelijker | Pricewise | gratis | Breedste aanbod, transparant op saldering | Bekijk → |
| Van Ons Energie, coöperatief | Van Ons | ca. 0,23 euro/kWh + 0,95 euro/m3 | Goedkoopst + Nederlandse coöperatieve stroom | Bekijk → |
| Coolblue Energie, app-first | Coolblue Energie | ca. 0,27 euro/kWh + 1,10 euro/m3 | Beste app + combideal met laadpaal/zonnepanelen | Bekijk → |
| Eneco, Comfort Energie | Eneco | ca. 0,29 euro/kWh + 1,15 euro/m3 | 24/7 service + Toon-thermostaat ecosysteem | Bekijk → |
| Vattenfall, dynamisch contract | Vattenfall | variabel, gem. ca. 0,25 euro/kWh | Beste keuze bij zonnepanelen + thuisbatterij | Bekijk → |
Je energiecontract loopt af in het najaar? Vergelijk nu groene energieleveranciers
Augustus en september zijn de drukste weken voor energievergelijkers. Wie een contract heeft dat in september of oktober afloopt, begint nu te zoeken, en terecht. De meeste leveranciers hanteren een opzegtermijn van dertig dagen, maar wie eerder vergelijkt, pakt ook eerder de welkomstbonus en het scherpste tarief van dit moment.
Jouw contract loopt af in september of oktober? Vergelijk nu voor het najaar en voorkom dat je automatisch op een duurder tarief wordt gezet.
De energiemarkt verandert snel in 2026. De salderingsregeling voor zonnepanelen wordt per 1 januari 2027 afgebouwd, ISDE-subsidies op warmtepompen en zonneboilers lopen eind 2026 af, en dynamische contracten worden voor steeds meer huishoudens toegankelijk. Wie nu overstapt naar groen en zijn contract goed kiest, pakt een dubbel voordeel: lagere kosten én een goede uitgangspositie voor de jaren daarna.
Deze gids is geschreven voor huiseigenaren die in 2026 bewust met hun energiecontract aan de slag willen. Of je nu een aflopend vast contract hebt, twijfelt over een dynamisch tarief, of zonnepanelen bezit en je voorbereidt op 2027: hier vind je de keuzecriteria, een concrete vergelijkingstabel en directe doorverwijzingen naar onze diepere productreviews.
De drie vragen die we het vaakst krijgen:
- Welk type contract past bij mijn situatie? Vast, variabel of dynamisch, en wat betekenen die opties concreet voor mijn maandlasten?
- Welke leverancier kies ik? De grote mainstream-spelers, een coöperatieve aanbieder of een dynamische specialist?
- Hoe bereid ik me voor op de afbouw van de salderingsregeling? Vanaf 1 januari 2027 verandert er veel voor zonnepaneelbezitters.
Stap 1: bepaal jouw contracttype
De keuze tussen vast, variabel en dynamisch is in 2026 belangrijker dan ooit, omdat de marktprijzen blijven schommelen en dynamische tarieven steeds toegankelijker worden voor niet-techies.
Vast contract: voor wie zekerheid wil
Je legt een tarief vast voor 1, 2 of 3 jaar. Bij stijgende marktprijzen profiteer je; bij dalende prijzen sta je aan de duurdere kant. In 2025 was vast gemiddeld 8 tot 12 procent goedkoper dan dynamisch over het hele jaar. In het voorjaar van 2026 is dat verschil kleiner geworden door dalende EPEX-prijzen.
Geschikt voor: gezinnen met een voorspelbaar verbruik, mensen zonder zonnepanelen, wie rust boven besparing stelt.
Lees onze gids: vast of variabel energiecontract 2026: wat kies je?
Variabel contract: flexibel maar onvoorspelbaar
Je tarief past maandelijks of per kwartaal aan op basis van de marktprijs. Variabele klanten profiteren bij dalingen, maar betalen meer bij pieken. In 2022 zagen variabele klanten hun rekening verdrievoudigen. Dat risico is nu kleiner, maar niet nul.
Geschikt voor: mensen die bereid zijn marktnieuws te volgen, of wie verwacht dat tarieven gaan dalen.
Dynamisch contract: voor tech-savvy huiseigenaren
Je uurprijs is gekoppeld aan de EPEX Spot-markt. In zonnige en winderige uren kan stroom bijna gratis zijn, soms zelfs negatief geprijsd, terwijl donkere windstille avonden duurder uitpakken. Een dynamisch contract vereist een slimme meter en idealiter slimme apparaten die je verbruik automatisch verschuiven.
Voor zonnepaneelbezitters is dit contract extra relevant na 2027: je verbruikt op je eigen zonne-uren en levert bij voorkeur niet terug op momenten met negatieve prijzen.
Geschikt voor: mensen met een thuisbatterij, laadpaal of slimme thermostaat, én met de wil om actief te sturen op spotprijzen.
Diepe gids: dynamisch energiecontract: voor wie loont het? en dynamisch energiecontract vergelijken 2026
Stap 2: vergelijk de beste groene leveranciers van 2026
Hieronder vergelijken we de leveranciers die wij aanbevelen voor huiseigenaren die bewust groen willen overstappen. De tarieven zijn indicatief op basis van een gemiddeld gezin (2.500 kWh stroom, 1.200 m3 gas) in het najaar van 2026.
Welke leverancier levert 100% groene stroom?
Niet elke leverancier die zichzelf groen noemt, is dat in gelijke mate. Hieronder de drie relevante onderscheidingen:
- 100% Nederlandse hernieuwbare stroom: Energie van Ons levert uitsluitend stroom uit Nederlandse wind- en zonneparken van lokale energiecoöperaties, geborgd met garanties van oorsprong.
- 100% Europese hernieuwbare stroom: Eneco en Vattenfall dekken hun groene aanbod met garanties van oorsprong, deels uit Scandinavische waterkracht. Wettelijk toegestaan en gecertificeerd, maar niet per se Nederlands.
- Transparante marges, variabel groen: OM Nieuwe Energie publiceert inkoopprijzen en marges openbaar en levert uitsluitend groene stroom, maar biedt alleen variabele contracten.
Wie maximale zekerheid wil over de herkomst van zijn stroom, kiest Energie van Ons of vraagt zijn leverancier expliciet naar het herkomstoverzicht.
Prijsverschil groene stroom versus grijze stroom
Groene stroom was vroeger merkbaar duurder dan grijze stroom. In 2026 is dat verschil kleiner geworden. Bij de grote leveranciers bedraagt het prijsverschil gemiddeld 1 tot 3 cent per kWh. Op jaarbasis, bij een verbruik van 2.500 kWh, is dat 25 tot 75 euro. Coöperatieve aanbieders als Energie van Ons laten zien dat groen zelfs goedkoper kan zijn dan het grijze aanbod van de grote spelers, mede doordat hun kostenstructuur slanker is.
Klanttevredenheid per leverancier
Trustpilot-scores zijn een ruwe maatstaf, maar geven wel richting. Scores zijn gebaseerd op de meest recente beschikbare beoordelingen (zomer 2026):
| Leverancier | Trustpilot | Sterkte |
|---|---|---|
| Energie van Ons | 4,3 | Persoonlijk contact, transparante herkomst |
| Vattenfall | 4,1 | Breed aanbod, goede app |
| OM Nieuwe Energie | 4,0 | Maximale transparantie, lage marge |
| Eneco | 3,8 | Breed ecosysteem, Toon-thermostaat |
Let op: klanttevredenheidsscores zeggen iets over service, niet over de prijs-kwaliteitverhouding van het contract zelf.
Vergelijkingstabel Tier S leveranciers najaar 2026
De onderstaande vier leveranciers zijn onze sterkste aanbevelingen voor najaar-overstappers met hoge eisen aan prijs, transparantie en duurzaamheid.
| Leverancier | Contractsoort | Prijsindicatie stroom | Levertijd | 100% groen | Contractduur | Klanttevredenheid | Actie |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Energie van Ons | 1-jaar vast | ca. 0,23 euro/kWh | Binnen 4 weken | Ja, 100% NL coöperatief | 1 jaar | Trustpilot 4,3 | Vergelijk Energie van Ons |
| Eneco | Vast of variabel | ca. 0,29 euro/kWh | Binnen 4 weken | Ja, EU-gecertificeerd | 1, 2 of 3 jaar | Trustpilot 3,8 | Vergelijk Eneco |
| Vattenfall | Vast of dynamisch | vanaf 0,28 euro/kWh | Binnen 3 weken | Ja, EU-gecertificeerd | 1 of 2 jaar | Trustpilot 4,1 | Vergelijk Vattenfall |
| OM Nieuwe Energie | Variabel | 3-5 ct boven inkoop | Per direct actief | Ja, openbaar gepubliceerd | Maandelijks opzegbaar | Trustpilot 4,0 | Vergelijk OM Nieuwe Energie |
Onze aanbeveling voor najaar 2026: Voor de combinatie van lage prijs, Nederlandse duurzaamheid en hoge klanttevredenheid is Energie van Ons de sterkste keuze. Wie zonnepanelen heeft en al verder vooruitkijkt naar 2027, bekijkt ook de mogelijkheden bij Vattenfall of een dynamische specialist.
Stap over naar Energie van Ons
Bekijk de mogelijkheden bij Eneco
Beste keuze voor jouw situatie
Niet elke huishoudensituatie vraagt om dezelfde leverancier. Hieronder een directe aanbeveling per profiel:
Je wilt de laagste prijs met 100% Nederlandse groene stroom: kies Energie van Ons. Structureel 8 tot 12 procent goedkoper dan Eneco, coöperatief en Trustpilot 4,3.
Je hebt zonnepanelen en bereidt je voor op salderingsafbouw per 2027: kijk eerst naar Vattenfall (transparant teruglevertarief, goede app) of een dynamische specialist als Tibber of Frank Energie.
Je wilt maximale ontzorging en een breed ecosysteem: Eneco is de solide allroundkeuze, met de Toon-thermostaat en geïntegreerde oplossingen voor zonnepanelen.
Je wilt maximale transparantie en geen vaste contractduur: OM Nieuwe Energie publiceert inkoopprijzen en marges openbaar en biedt maandelijks opzegbare variabele contracten.
Je hebt een laadpaal, thuisbatterij of slimme thermostaat: een dynamisch contract bij Tibber, Frank Energie of ANWB Energie levert actieve gebruikers gemiddeld 10 tot 20 procent besparing op.
De volledige markt: vier categorieën leveranciers
De grote mainstream-spelers
Eneco is de mainstream-keuze met de breedste service en het sterkste ecosysteem, inclusief de Toon-thermostaat en oplossingen voor zonnepanelen. Trustpilot 3,8. Geschikt voor wie maximaal ontzorgd wil worden.
Vattenfall zit qua tarief tussen Eneco en de prijsvechters in, met sterke opties voor dynamische contracten en zonnepaneelhouders. Trustpilot 4,1.
Essent is vergelijkbaar met Vattenfall qua positionering, met focus op huurders en starters. Vaak iets goedkoper op kale jaarprijzen.
De coöperatieve aanbieders
Energie van Ons levert 100 procent Nederlandse coöperatieve stroom uit wind- en zonneparken van lokale energiecoöperaties. Tarief: ca. 0,23 euro/kWh vast, structureel 8 tot 12 procent goedkoper dan Eneco. Trustpilot 4,3. Onze topkeuze voor wie zowel groen als scherp wil.
Stap over naar Energie van Ons
OM Nieuwe Energie is nog kleiner, met extreem transparante marges (3 tot 5 cent boven inkoopprijs, zichtbaar gepubliceerd). Alleen variabele contracten. Vergelijking: kleine groene energieleveranciers vergeleken.
Stap over naar OM Nieuwe Energie
De dynamische specialisten
Tibber, Frank Energie en ANWB Energie richten zich op dynamische uurprijscontracten met sterke apps voor verbruiksmonitoring. Voor wie een laadpaal of thuisbatterij heeft, zijn dit de meest interessante leveranciers. Gemiddelde besparing: 10 tot 20 procent, mits actief gestuurd.
De vergelijkers
Voordat je direct overstapt, controleer altijd wat alle leveranciers op jouw postcode en verbruik aanbieden:
- Pricewise: breedste aanbod, transparant op saldering
- Overstappen.nl: toegankelijker stappenplan, soms exclusieve aanbiedingen
Onze vergelijking: Pricewise of Overstappen.nl in 2026?
Stap 3: bereken je werkelijke jaarprijs
Vergelijken op kale kWh-tarieven is misleidend. Vaste leveringskosten (netbeheer, meterhuur), terugleververgoeding en welkomstbonussen vertekenen het beeld. Vergelijk altijd op de all-in jaarprijs, gebaseerd op jouw werkelijke verbruik.
Voor een gemiddeld gezin (2.500 kWh stroom en 1.200 m3 gas) zien de jaarprijzen er in het najaar van 2026 ongeveer zo uit:
| Leverancier | Type contract | Jaarprijs (gemiddeld gezin) |
|---|---|---|
| Energie van Ons | 1-jaar vast | ca. 2.250 euro |
| Vattenfall | dynamisch (gemiddeld) | ca. 2.400 euro |
| Eneco | 1-jaar vast | ca. 2.600 euro |
| Tibber | dynamisch (actief) | ca. 2.150 euro * |
* Tibber-prijs voor actieve gebruikers met flexibel verbruik. Zonder actief sturen kan dynamisch juist duurder uitkomen.
Lees ook: energieleverancier vergelijken Eneco vs Vattenfall vs Van Ons en energiecontract vergelijken najaar 2026.
Stap 4: handelingsurgentie voor 2026
Er zijn twee concrete redenen waarom 2026 het jaar is om te handelen, niet 2027.
Salderingsregeling afbouw per 1 januari 2027
Vanaf 1 januari 2027 wordt de salderingsregeling stapsgewijs afgebouwd: 64 procent in 2027, daarna verder omlaag, volledig afgeschaft per 2031. Voor de inmiddels meer dan 1,3 miljoen Nederlandse huishoudens met zonnepanelen heeft dat directe gevolgen.
Concreet voor 2026 betekent dat:
- Het teruglevertarief wordt belangrijker. Tarieven variëren in 2026 van 0,04 tot 0,09 euro per kWh. Een verschil van 3 cent op 2.000 kWh teruglevering is 60 euro per jaar.
- Eigenverbruik maximaliseren wordt waardevoller. Een thuisbatterij die je combineert met je groene contract of slimme apparaten die overdag draaien helpen direct.
- Dynamische contracten worden aantrekkelijker voor zonnepaneelbezitters. Je verbruikt op je eigen zonne-uren en levert bij voorkeur niet terug op momenten met negatieve prijzen.
Diepe analyse: salderingsregeling 2027: hoe bereid je je voor?
ISDE-subsidies lopen af eind 2026
De ISDE-subsidie (Investeringssubsidie Duurzame Energie en Energiebesparing) voor warmtepompen, zonneboilers en andere duurzame installaties loopt naar verwachting eind 2026 af of wordt fors verlaagd. Wie nog van plan is een warmtepomp of zonneboiler te installeren, doet er verstandig aan dit jaar actie te ondernemen. Bekijk precies welke installaties in aanmerking komen voor ISDE-subsidie in 2026 en hoeveel je kunt terugkrijgen. Combineer een nieuwe installatie met een passend groen energiecontract voor maximaal rendement.
Groene energie en zonnepanelen: wat verandert in 2027?
Voor huishoudens met zonnepanelen is de combinatie van een groen energiecontract en een thuisbatterij in 2027 relevanter dan ooit. De salderingsregeling verdwijnt stapsgewijs, maar de waarde van zelf opgewekte energie verdwijnt niet. Die verschuift.
Wat precies verandert:
Vanaf 1 januari 2027 mag je nog maar 64 procent van je teruggeleverde stroom salderen met je verbruik. In 2028 daalt dat naar een lager percentage, en in 2031 verdwijnt de regeling volledig. Dat betekent dat terugleveren steeds minder oplevert. Wie 2.000 kWh per jaar terugleverde en daar 0,29 euro per kWh voor saldering ontving, ontvangt na 2027 nog maar 0,19 euro equivalentwaarde per kWh voor hetzelfde volume.
Welk contract past dan het best?
Een dynamisch contract sluit na 2027 het sterkst aan op het gebruik van zonnepanelen. Je verbruikt op zonne-uren, wanneer de spotprijs laag of negatief is, en je levert bij voorkeur niet terug op momenten dat de markt toch al overvoerd is. Dat vereist wel een thuisbatterij of slimme sturing van apparaten.
Wie geen thuisbatterij heeft of niet actief wil sturen, kiest beter voor een vast contract met een hoog teruglevertarief. Dat tarief varieert per leverancier aanzienlijk. In 2026 biedt Energie van Ons een van de hogere teruglevertarieven onder de coöperatieve aanbieders. Vattenfall en Eneco publiceren hun teruglevertarieven transparant in de contractsamenvatting.
De rol van de thuisbatterij:
Een thuisbatterij maakt de combinatie groene stroom en zonnepanelen na 2027 beduidend aantrekkelijker. Je slaat overdag opgewekte stroom op en verbruikt die 's avonds, waardoor je teruglevering daalt en eigenverbruik stijgt. De terugverdientijd van een thuisbatterij verkort door de salderingsafbouw, zeker als je combinatie is: zonnepanelen, dynamisch contract en een slimme laadpaal.
Bekijk onze analyse: thuisbatterijen vergelijking 2026 en salderingsregeling 2027: hoe bereid je je voor?
Wat je nu al kunt doen:
- Controleer het teruglevertarief van je huidige of toekomstige leverancier en vergelijk dat expliciet, niet alleen het leveringstarief.
- Overweeg een dynamisch contract als je bereid bent je verbruik te sturen.
- Bekijk of een thuisbatterij voor jouw situatie financieel haalbaar is vóór de subsidiewijzigingen.
- Lees de contractvoorwaarden op het punt van teruglevering: sommige leveranciers beperken het volume dat ze vergoeden.
- Verplaats energie-intensieve apparaten naar de middag om eigenverbruik te verhogen. Hoe dat werkt: slim energie verbruik verschuiven.
Vergelijk groene leveranciers op teruglevertarief via Pricewise
Stap 5: monitor je verbruik met slimme meters
Een dynamisch contract zonder realtime inzicht in je verbruik is gokken. Voor wie meer wil dan een vast tarief, is een goede slimme meter of P1-lezer onmisbaar. Een P1-dongle koppelt je slimme meter aan een app en laat je per uur zien wat je verbruikt of teruglevert. Dat is de basis voor actief sturen op spotprijzen.
Aanbevolen tools:
- HomeWizard Energy P1-meter review: populairste optie voor dynamische klanten, eenvoudige installatie en uitgebreide app
- Beste P1-dongles om slimme meter te koppelen: vergelijking van HomeWizard, DSMR-logger en andere opties
- Beste slimme energiemeters 2026
- Beste energiemonitors 2026
Na het meten van je werkelijke verbruikspatroon weet je pas goed welk contract echt bij je past. Vergelijk daarna je energiecontract via Pricewise op basis van je actuele verbruikscijfers.
Voor wie verbruik wil verschuiven naar goedkope uren: slim energie verbruik verschuiven.
Hoe Bewust Wonen vergelijkt
Wij testen geen energiecontracten zelf (dat is onmogelijk per huishouden), maar we lezen de kleine lettertjes, vergelijken voorwaarden naast elkaar, controleren Trustpilot-reviews en houden de tariefopbouw bij van mei tot mei. Alle gelinkte vergelijkers en leveranciers zijn affiliate-partners. Bewust Wonen ontvangt een vergoeding bij een succesvolle overstap; voor de bezoeker maakt dat geen euro verschil.
Onze methodiek: hoe Bewust Wonen producten beoordeelt.
Conclusie
Groene energie in 2026 is geen binaire keuze tussen groen of grijs, maar een meerlaagse beslissing: welk contracttype, welke leverancier, welk verbruikspatroon, welke voorbereiding op saldering 2027. Voor de meeste lezers van Bewust Wonen is een 1-jarig vast contract bij Energie van Ons de scherpste keuze qua prijs en Nederlandse duurzaamheid. Voor zonnepanelen gecombineerd met een laadpaal of thuisbatterij is dynamisch (Tibber, Frank, ANWB) gemiddeld 10 tot 20 procent gunstiger. Wie maximaal ontzorgd wil worden en vertrouwt op een breed ecosysteem, vindt bij Eneco een solide allroundkeuze.
Begin met vergelijken via Pricewise of Overstappen.nl, kies je contracttype en regel de overstap volledig digitaal binnen vijf minuten. Je nieuwe leverancier regelt de opzegging; jij hoeft niets zelf op te zeggen.
Veelgestelde vragen
Vast of dynamisch najaar 2026: wat is de betere keuze?
Dat hangt primair af van je thuissituatie. Een vast contract biedt zekerheid: je tarief staat voor 1 tot 3 jaar vast, ongeacht wat de markt doet. Dynamisch loont het sterkst voor huishoudens met een laadpaal, thuisbatterij of slimme thermostaat, omdat je verbruik kunt verschuiven naar uren met lage spotprijzen. Voor een gemiddeld gezin zonder die apparaten is vast in najaar 2026 vaak nog de veiligste keuze, zeker nu de marktprijzen relatief stabiel zijn na de pieken van 2022-2023. Twijfel je? Lees onze vergelijking: vast of variabel energiecontract 2026.
Wanneer is het slim om over te stappen?
Het beste moment om over te stappen is 4 tot 8 weken voor de einddatum van je huidige contract. De meeste leveranciers hanteren een opzegtermijn van dertig dagen, maar wie eerder vergelijkt, heeft meer keuze en haalt vaker een welkomstbonus binnen. Overstapmomenten in augustus en september zijn populair; op die momenten hebben leveranciers soms scherpe instaptarieven voor najaar-starters. Controleer je contracteinddatum in je jaarlijkse tariefoverzicht of in je online klantomgeving.
Wat is de opzegtermijn bij mijn energieleverancier?
Bij de meeste Nederlandse energieleveranciers geldt een opzegtermijn van dertig dagen. Bij een vast contract mag je opzeggen tegen de einddatum zonder extra kosten. Zeg je op midden in een contractperiode, dan betaal je bij sommige leveranciers een vergoeding. Bij variabele en maandelijkse contracten kun je doorgaans per direct of met een korte opzegtermijn stoppen. Let op: je nieuwe leverancier regelt de opzegging bij je oude leverancier als je digitaal overstapt via een vergelijker. Controleer je eigen contractdocumenten op de exacte termijn.
Wanneer kan ik mijn energiecontract opzeggen?
Dat hangt af van het type contract. Bij een vast contract mag je opzeggen met inachtneming van de opzegtermijn, die doorgaans dertig dagen bedraagt. Zeg je eerder op dan de einddatum, dan betaal je bij de meeste leveranciers geen boete als je de einddatum aanhoudt. Bij een variabel of maandelijks contract kun je vrijwel altijd per direct of met een korte opzegtermijn stoppen. Controleer je contract op de exacte einddatum en opzegtermijn; die staan in je jaarlijkse tariefoverzicht of in je online klantomgeving. Je nieuwe leverancier regelt de opzegging bij je oude leverancier, mits je de overstap digitaal aanvraagt.
Wat is het verschil tussen groen en grijs gas?
Groen gas, ook wel biogas of groengas genoemd, is gas dat is geproduceerd uit organisch materiaal zoals gft-afval, mest of gewasresten. Het is chemisch gelijkwaardig aan aardgas en werkt op hetzelfde gasnet, maar de productie stoot per saldo minder CO2 uit. Grijs gas is gewoon aardgas: fossiel en niet hernieuwbaar. Het aanbod van groengas in Nederland is beperkt. Slechts een klein deel van het totale gasverbruik kan momenteel worden gedekt door binnenlandse groengasproductie. Veel leveranciers verkopen groengas gecombineerd met certificaten (garanties van oorsprong) uit het buitenland. Wil je zeker weten hoe jouw leverancier zijn groengasaanbod invult, vraag dan expliciet naar het herkomstoverzicht.
Wat is de beste groene energieleverancier in 2026?
Dat hangt af van je situatie. Voor de combinatie van lage prijs, Nederlandse duurzaamheid en hoge klanttevredenheid is Energie van Ons onze topkeuze. Wie zonnepanelen heeft en zich voorbereidt op de salderingsafbouw per 2027, kijkt beter naar Vattenfall of een dynamische specialist als Tibber of Frank Energie. Wie volledige ontzorging zoekt, vindt dat bij Eneco. Gebruik altijd een vergelijker zoals Pricewise of Overstappen.nl om de all-in jaarprijs op jouw postcode te controleren.
Welke leverancier heeft het hoogste teruglevertarief voor zonnepanelen?
Teruglevertarieven verschillen per leverancier en fluctueren met de markt. In 2026 variëren ze van 0,04 tot 0,09 euro per kWh. Controleer dit tarief expliciet bij het vergelijken, want het staat zelden prominent vermeld. Bij Pricewise kun je filteren op teruglevertarief als je zonnepanelen hebt opgegeven in je verbruiksprofiel.
Wat verandert er voor zonnepanelen door de salderingsregeling 2027?
Vanaf 1 januari 2027 mag je teruggeleverde stroom nog maar voor 64 procent salderen met je eigen verbruik. Daarna daalt dat percentage jaarlijks verder, tot de regeling in 2031 volledig verdwijnt. Dat maakt eigenverbruik maximaliseren en een hoog teruglevertarief in je contract steeds belangrijker. Lees onze uitgebreide analyse op salderingsregeling 2027: hoe bereid je je voor?.
Lopen de ISDE-subsidies echt af in 2026?
De huidige ISDE-regeling voor warmtepompen en zonneboilers loopt naar verwachting eind 2026 af of wordt fors aangepast. Wie nog een warmtepomp of zonneboiler wil aanschaffen en aanspraak wil maken op subsidie, handelt dit jaar. Combineer de aanvraag met een passend groen energiecontract voor maximaal rendement.
Alle gerelateerde gidsen op één plek
Per contracttype:
- Vast of variabel energiecontract 2026
- Energiecontract afloopt: vast of variabel?
- Energiecontract vergelijken najaar 2026
- Dynamisch energiecontract: voor wie?
- Dynamisch energiecontract vergelijken 2026
Per leverancier:
- Kleine groene leveranciers: Van Ons en OM Nieuwe Energie
- Eneco vs Vattenfall vs Van Ons
- Energieleverancier kiezen na vast contract
- Energieleverancier overstappen stap voor stap
- Energieleverancier vergelijken zomer 2026
Vergelijkers:
Zonnepanelen en saldering:
Slim verbruik en meters:
- HomeWizard Energy P1-meter review
- Beste P1-dongles 2026
- Beste slimme energiemeters 2026
- Slim energie verbruik verschuiven
Gerelateerd:
Veelgestelde vragen
Wat is écht groene energie in 2026?
Écht groene stroom komt uit Nederlandse wind, zon of waterkracht en is gecertificeerd met Garanties van Oorsprong (GvO). Veel grote leveranciers kopen Scandinavische waterkracht-certificaten in en verkopen die als groen, technisch correct maar minder lokaal. Coöperatieve leveranciers als Van Ons en OM Nieuwe Energie werken puur met Nederlandse bronnen. Voor gas geldt: 100% groen gas bestaat amper; meeste leveranciers compenseren via CO2-projecten.
Wat is het verschil tussen vast, variabel en dynamisch?
Vast: prijs ligt voor 1, 2 of 3 jaar vast. Zekerheid, maar je profiteert niet van marktdalingen. Variabel: tarief past maandelijks of per kwartaal aan. Flexibeler maar minder voorspelbaar. Dynamisch: uurprijs gekoppeld aan EPEX Spot-markt. Op zonnige dagen kan stroom bijna gratis zijn, in donkere winteravonden duurder dan vast. Vereist slimme meter en bij voorkeur slimme apparaten die verbruik kunnen verschuiven.
Hoeveel kan ik besparen door over te stappen in 2026?
Een gemiddeld huishouden (2.500 kWh stroom + 1.200 m3 gas) bespaart 200 tot 600 euro per jaar door over te stappen van een verouderd contract naar een scherp geprijsd nieuw contract. De besparing is groter bij hoog verbruik en bij verouderde contracten (>2 jaar oud). Vergelijk altijd op all-in jaarprijs voor jouw verbruik, niet op kale kWh-tarieven.
Wat gebeurt er met saldering vanaf 2027?
Vanaf 1 januari 2027 wordt de salderingsregeling stapsgewijs afgebouwd. In 2027 mag je nog 64% van je teruggeleverde stroom wegstrepen tegen je verbruik; vanaf 2028 minder, en vanaf 2031 volledig afgeschaft. Het teruglevertarief wordt daardoor doorslaggevend voor de jaarrekening van zonnepaneelbezitters. Vergelijk dit actief: tarieven verschillen in 2026 van 0,04 tot 0,09 euro per kWh.
Wanneer is een dynamisch contract de moeite waard?
Een dynamisch contract loont gemiddeld 10-20% vanaf 3.000 kWh jaarverbruik én bij flexibel verbruik: laadpaal, thuisbatterij, slimme thermostaat of bewust uitstellen van energie-intensieve apparaten. Zonder die voorwaarden valt het voordeel weg. Onmisbaar: een P1-lezer of slimme meter voor realtime inzicht.
Moet ik mijn huidige contract zelf opzeggen bij overstap?
Nee. Je nieuwe leverancier regelt de opzegging volledig voor je. Je vult alleen je gegevens in, de overstap duurt administratief 2 tot 4 weken zonder onderbreking van levering. Let wel op opzegkosten als je vaste contract nog niet is afgelopen, die variëren van 50 tot 250 euro afhankelijk van resterende looptijd.
Geschreven door
Redactie Bewust Wonen
Onafhankelijke redactie met focus op duurzaam en slim wonen. Wij vergelijken op specs, gebruikerservaringen en prijs-kwaliteit. Lees onze werkwijze.
Laatst bijgewerkt:
Misschien ook interessant
Beste elektrische vloerverwarming 2026: mat of folie?
Elektrische vloerverwarming kopen klinkt eenvoudig, maar zodra je inzoomt op de verschillen tussen een verwarmingsmat, folie of infraroodpan
9 mei 2026
HomeWizard P1 meter: zo volg je je energieverbruik live
Met een P1 meter zie je precies wat je huis verbruikt, wanneer, en wat dat kost. Dit is hoe het werkt, en waarom het voor de meeste huizen m
16 feb. 2026
Beste draagbare zonnepanelen voor camping en op reis
Draagbare zonnepanelen zijn ideaal voor campers en reizigers die offgrid willen gaan. We vergelijken de beste modellen op efficiëntie, gewic
6 sep. 2025
Warmtepomp instellen voor maximale besparing
Leer hoe u uw warmtepomp optimaal instelt voor de grootste energiebesparing. Ontdek praktische tips over temperatuurinstellingen, onderhouds
2 dec. 2025
Beste zonneboiler 2026: kosten, subsidie en terugverdientijd
Een zonneboiler kopen is in 2026 een van de slimste investeringen die je als huiseigenaar kunt doen: je snijdt structureel in je gasrekening
12 sep. 2025
Zonnepanelen oost-west vs zuid 2026: wat levert meer op?
Je dak bepaalt grotendeels hoeveel je uit je zonnepanelen haalt, maar de oriëntatie is misschien wel de belangrijkste factor van allemaal. O
11 mei 2026